Sinapinsiemenen.net

Hengellinen => Kiitosaiheet => Aiheen aloitti: Leena - 16.03.2017 12:31

Otsikko: uskovat ystävät
Kirjoitti: Leena - 16.03.2017 12:31
Tänään olen kiitollinen luotettavista uskovista ystävistä, joille voin kertoa harmillisista asioista.
Otsikko: Vs: uskovat ystävät
Kirjoitti: Maire - 16.03.2017 21:18
Minä olen myös kiitollinen uskovista ystävistä ja siitä, etteivät asiat mene eteenpäin ...
Otsikko: Vs: uskovat ystävät
Kirjoitti: Matilda - 17.03.2017 10:10
Luotettavuus on yksi ystävän tärkeimpiä ominaisuuksia.
Otsikko: Vs: uskovat ystävät
Kirjoitti: Leena - 18.03.2017 13:56
Ihmeellistä on, että Jeesus sanoo meitä ystävikseen.
Suurempaa rakkautta ei kukaan voi osoittaa, kuin että antaa henkensä ystäviensä puolesta.  Te olette ystäviäni, kun teette sen minkä käsken teidän tehdä.  En sano teitä enää palvelijoiksi, sillä palvelija ei tunne isäntänsä aikeita. Minä sanon teitä ystävikseni, olenhan saattanut teidän tietoonne kaiken, minkä olen Isältäni kuullut.
Joh. 15:13-15
Otsikko: Vs: uskovat ystävät
Kirjoitti: Matilda - 19.03.2017 10:18
Ystävä-sana vanhassa suomen kielessä tarkoittaa "rintaa vasten puristettava", ensin ollut muodossa yskättävä, joka on johdannainen yskä-sanasta, joka viittaa rinnassa olevaan.

Tietolähteenä Aimo Turusen kirja Kalevalan sanat ja niiden taustat.

Otsikko: Vs: uskovat ystävät
Kirjoitti: Maire - 19.03.2017 14:51
Johannes 13:23 Yksi opetuslapsista, se joka oli Jeesukselle rakkain, oli aterialla hänen vieressään.24 Simon Pietari nyökkäsi hänelle, että hän kysyisi Jeesukselta, ketä tämä tarkoitti.
25 Opetuslapsi nojautui taaksepäin, Jeesuksen rintaa vasten, ja kysyi: "Herra, kuka se on?"
Johannes oli lähellä Jeesusta...sellaisella paikalla, minäkin haluaisin olla :)